2018

JKA SHOTOKAN KARATE-DO INTERNATIONAL

FALL CHAMPIONSHIP RESULTS

 

DATE:                     October 27, 2018

PLACE:                   Tyl Middle School, Oakdale, Connecticut

  

 

 OUTSTANDING COMPETITOR AWARD

 

MEN    Mike Jacobs

(UConn)

WOMEN   Abby Barrera

(Montville)

 

Black Belt Team Events

 

Team Kumite Men

Team Kata Black Belt

  1. Shiroma Dojo

  1. JKA New York

  Jorge Torres, Jonas Filho,

      Thomas Grady

  

  Angel Badillo, Joe Vincente,               

       Ryu Goto

 

  2. New York

  2. Shiroma Dojo

  Angel Badillo, Ryu Goto,

       Chris Cleaver

       Jorge Torres, Javier Salgado,                   

             Felipe Dorregaray

 

Individual Events

 

Black Belt Kumite Men

Black Belt Kata Men

  1. Mike Jacobs

(UConn)

  1. Mike Jacobs

(UConn)

  2. Angel Badillo

(New York)

  2. Ryu Goto

(New York)

  3. Jonas Filho

(Shiroma)

  3. Jorge Torres

(Shiroma)

      Jorge Torres

(Shiroma)

  4. Angel Badillo

(New York)

 

Black Belt Kumite Women

Black Belt Kata Women

1. Abby Barrera

(Montville)

 1. Abby Barrera

(Montville)

2. Remi Baba

(New York)

 2. Lorraine Sim

(NECKC)

3. Lorraine Sin

(NECKC)

 3. Noriko Furuhata

(New York)

    Maryam Alsalah

(Boston)

 4. Carmen Rojas

(Montville)

 

 

Shodan Kumite Men

Shodan Kata Men

1. Vazrik Chiloyan

(NECKC)

 1. Phil Minichino

(Newtown)

2. Phil Fergeson

(NECKC)

 2. Vazrik Chiloyan

(NECKC)

3. Phil Minichino

(Newtown)

 3. Phil Fergeson

(NECKC)

 

Brown Belt Kumite Men

Brown Belt Kata Men

  1. Lu Nopal

(Montville)

  1. Daniel Johnson

(Montville)

  2. Parker Henry

(Yale)

  2. Hai Yu

(Boston)

  3. Hai Yu

(Boston)

  3. Trevor Williams

(Yale)

      Daniel Johnson

(Montville)

  4. Jeff Debartolo

(Montville)

 

Brown Belt Kumite Women

Brown Belt Kata Women

  1. XinRan Wang

(Yale)

  1. Qian Xu

(NECKC)

  2. Elena Kefalogianni

(Shiroma)

  2. XinRan Wang

(Yale)

  3. Qian Xu

(NECKC)

  3. Zoe Zhang

(Yale)

      Zoe Zhang

(Yale)

  4. Caitlin Boyce

(UConn)

 

4-6 Kyu Kumite

4-6 Kyu Kata

  1. Amina Ghedouala

(Revere)

  1. Amandine Fromont

(NECKC)

  2. Jitran Ariyaratne

(NECKC)

  2. Amina Ghedouala

(Revere)

  3. Liwen Cai

(NECKC)

  3. Liwen Cai

(NECKC)

      Amandine Fromont

(NECKC)

  4. Jitran Ariyaratne

(NECKC)

 

7-8 Kyu Kumite

7-8 Kyu Kata

  1. Brian Phelps

(Yale)

  1. Brian Phelps

(Yale)

  2. Jeff Jean

(UConn)

  2. Zhen Gong

(UConn)

  3. Zhen Gong

(UConn)

  3. Jeff Jean

(UConn)

      Leah Hartman

(Yale)

  4. Leah Hartman

(Yale)

 

9th Kyu Kumite

9th Kyu Kata

  1. Peter Reilly

(UConn)

  1. Peter Reilly

(UConn)

  2. Peiyuan Sun

(Yale)

  2  Sebastian Donoso

(UConn)

  3. Sebastian Donoso

(UConn)

  3. Yutong Li

(Yale)

  4. Xuejian Gong

(UConn)

  4. Zack Haouchine

(UConn)

 

Team Kata

 

Brown Belt Team Kata

4-6 Kyu Team Kata

    1.   MIT

            Amandine Fromont, Qian Xu,

               Liwen Cai

    2.   JKA Yale     

 1. Shidokan

        Harrey Salcedo, Aminata Sequeda,

           Loreal Kar

 2. JKA Brooklyn A    

            En Cheng, Trevor Williams,

                Parker Henry

       Takuo Yamamoto, Michael

           Butsikares, Kazuki Nakamura

 

           

9-7 Kyu Team Kata

 

    1.   JKA Yale

            Brian Phelps, Leah Hartman,

                Yutong Li

 

            

    2.  JKA UConn A

 

            Zhen Gong,  Peter Reilly,

                Sebastian Donoso

 

 

Junior Division

 

14-17 Years

 

Brown/Black Belt Kumite

  1. Carmen Rojas

(Montville)

  2. Sarah Boyce

(UConn)

  3. Caitlyn Boyce

(UConn)

 

 

 

Children Division

 

9-13 years

 

Brown/Black Belt Kumite

Brown/Black Belt Kata

  1. Andre Nopal

(Montville)

  1. Andre Nopal

(Montville)

  2. Marissa Boyce

(UConn)

  2. Lydia Martel

(New York)

  3. Lydia Martel

(New York)

  3. Elaine Martel

(New York)

  3. Elaine Martel

(New York)

  4. Marissa Boyce

(UConn)

 

9-13 years

 

4-6 Kyu Kumite

4-6 Kyu Kata

 1. Takuo Yamamoto

(Brooklyn)

 1. Takuo Yamamoto

(Brooklyn)

 2. Aminata Segueda

(Shidokan)

 2. Loreal Karr

(Shidokan)

 3. Loreal Karr

(Shidokan)

 3. Lulu Katsuki-Tam

(Brooklyn)

     Harrey Salcedo

(Shidokan)

 4. Aminata Segueda

(Shidokan)

 

7-8 Kyu Kumite

7-8 Kyu Kata

 1. Carstan Bakoledis

(Montville)

 1. Carstan Bakoledis

(Montville)

 2. Tiffany Butler

(Montville)

 2. Hunter Hatch

(Montville)

 3. Abby Boyce

(UConn)

 3. Tiffany Butler

(Montville)

     Hunter Hatch

(Montville)

 4. Aya Kaem

(Revere)

 

5-8 years

 

7-8 Kyu Kumite

7-8 Kyu Kata

 1. Agnes Wu

(Montville)

 1. Manar Kaeh

(Revere)

 2. Manar Kaeh

(Revere)

 2. Brayden Harper

(Montville)

 3. Michael Butsikares

   Joud Daoud

(Brooklyn)

(Revere)

 3. Abby Hatch   

 4. Michael Butsikares

(Montville)

(Brooklyn)

 

9th Kyu Kumite

9th Kyu Kata

 1. Eton Zheng

(Bethpage)

 1. Eton Zheng

(Bethpage)

 2. Ansel Smith

(Montville)

 2. Noah Lind

(Montville)

 3. Rhamie Smith

(Montville)

 3. Rhamie Smith

(Montville)

     Kazuki Nakamura  

(Brooklyn)        

 4. Kazuki Nakamura        

(Brooklyn)

 


Back to the UConn Karate Club Home Page