2023

UCONN HUSKY CUP COMPETITION RESULTS

 

DATE: November 18, 2023

PLACE: Hawley Armory Gymnasium,

University of Connecticut, Storrs

  

 

BLACK BELT MEN

Husky Cup Winner Andre Nopal

 

BLACK BELT KUMITE

BLACK BELT KATA

1. Sasiru Pathirange

(BU)

1. Andre Nopal

(Montville)

2. Garen Chiloyan

(UConn)

2. Hiro Fujii

(BU)

3. Andre Nopal

(Montville) 

3. Sasiru Pathirange

(BU)

Hiro Fujii

(BU)

4. Ethan Lacross

(Montville)

 

BLACK BELT WOMEN

Husky Cup Winner Chiara Chung Halpern

 

BLACK BELT KUMITE WOMEN

BLACK BELT KATA WOMEN

1. Chiara Chung-Halpern

(Boston)

1. Chiara Chung-Halpern

(Boston)

2. Sofija Obradovic

(BU)

2. Sofija Obradovic

(BU)

3. Ashley Yuan

(Wellesley)

3. Iyit Benusia

(Lesley)

Munawwar Abdulla

(Harvard)

4. Munawwar Abdulla

(Harvard)

 

 

BROWN BELT MEN

Husky Cup Winner Ethan Lacross

 

BROWN BELT KUMITE MEN

BROWN BELT KATA MEN

1. Ethan Lacross

(Montville)

1. Ethan Lacross

(Montville)

2. Chris Fiorello

(Brooklyn)

2. Chris Fiorello

(Brooklyn)

3. Bruce Hou

(BU)

3. Bruce Hou

(BU)

 

 

BROWN BELT WOMEN

Husky Cup Winner Ashley Yuan

 

BROWN BELT WOMEN KUMITE

BROWN BELT WOMEN KATA

1. Ashley Yuan

(Wellesley)

1. Athen Zheng

(BU)

2. Munawwar Abdulla

(Harvard)

2. Iyit Benusia

(Lesley)

3. Athena Zheng

(BU)

3. Ashley Yuan

(Wellesley)

Sara Sugita

(BU)

4.Munawwar Abdulla

(Harvard)

 

4-6 KYU ADULT

Husky Cup Winner n.a.

 

4-6th KYU KUMITE

4-6th KYU KATA

1. Emile Giovannie

(Harvard)

1. Eveleen Jiang

(UConn)

2. Do Kien Hoang

(Yale)

2. John Bracey

(UConn)

3. Barth Bracey

(UConn)

3. Yoko Hyun

(Brooklyn)

Denis Saklavkov

(Brooklyn)

4. Anna Trapani

(BU)

 

7-8 KYU ADULT

Husky Cup Winner Bill Bertier

 

7-8th KYU KUMITE

7-8th KYU KATA

1. Bill Bertier

(UConn)

1. Jake Stewart

(UConn)

2. Autumn Scott

(UConn)

2. Maya Julian

(UConn)

3. Ben Oltsik

(UConn)

3. Ben Oltsik

(UConn)

Rosabelli Coelho

(MIT)

4. Bill Bertier

(UConn)

 

9th KYU ADULT

Husky Cup Winner Maya Julian

 

9th KYU KUMITE

9th KYU KATA

1. Autumn Scott

(UConn)

1. Maya Julian

(UConn)

2. Mya Julian

(UConn)

2. Jake Stewart

(UConn)

3. Jake Stewart

(UConn)

3. Paul Ferrer

(BU)

Andy Cheng

(BU)

4. Alexis Hutchings

(BU)

 

 

JUNIOR EVENTS

 

9-13 Yrs

 

BLACK BELT

Husky Cup Winner Isaac Barrera

 

BLACK BELT KUMITE

BLACK BELT KATA

1. Isaac Barrera

(Montville)

1. Isaac Barrera

(Montville)

2. Agnes Wu

(Montville)

2. Ryan Usui

(Brooklyn)

3. Sophia Lawrence

(Montville)

3. Sophia Lawrence

(Montville)

Ryan Usui

(Brooklyn)

4. Agnes Wu

(Montville)

 

BROWN BELT

Husky Cup Winner Ryan Usui

BROWN BELT KUMITE

BROWN BELT KATA

1. Sophia Lawrence

(Montville)

1. Ryan Usui

(Brooklyn)

2. Ryan Usui

(Brooklyn)

2. Sophia Lawrence

(Montville)

3. Micah Champion

(Montville)

3. Quinn Little

(Montville)

Quinn Little

(Montville)

4. Micah Champion

(Montville)

 

 4-6 KYU

Husky Cup Winner Liam Jurado

 

4-6 KYU KUMITE

4-6 KYU KATA

1. Liam Jurado

(Karate Spirit)

1. Liam Jurado

(Karate Spirit)

2. Jayden Chen

(Karate Spirit)

2. Marley Haynes

(Montville)

3. Dominic Bracey

(UConn)

3. Jayden Chen

(Karate Spirit)

Marley Haynes

(Montville)

4. Dominic Bracey

(UConn)

 

7-8 KYU

Husky Cup Winner Dominic Bracey

 

7-8 KYU KUMITE

7-8 KYU KATA

1. Dominic Bracey

(UConn)

1. Dominic Bracey

(UConn)

 

5-8 Yrs

 

4-6 KYU

Husky Cup Winner Ayden Usui

 

4-6 KYU KUMITE

4-6 KYU KATA

1. Ayden Usui

(Brooklyn)

1. Finn Casey

(Montville)

2. Finn Casey

(Montville)

2. Ayden Usui

(Brooklyn)

3. Maya Yamaguchi

(Montville)

3. Alice Barrera

(Montville)

Alice Barrera

(Montville)

4. Maya Yamaguchi

(Montville)

 

7-8 KYU

Husky Cup Winner Oliver Hellstein

 

7-8 KYU KUMITE

7-8 KYU KATA

1. Oliver Hellstein

(Montville)

1. Oliver Hellsteain

(Montville)

 


 

Back to the UConn Karate Club Home Page